Alena Bolfová vicemistryní Evropy Jungle Ninja. Češi přivezli skvělé výkony z polského Płocku
V polském Płocku se na začátku dubna konalo Mistrovství Evropy Jungle Ninja – závod, který sice nenesl záštitu žádné z oficiálních federací, ale kvalitou organizace i výkony závodníků naprosto obstál. Pořadatel Krzysztof Orankiewicz zvolil odvážný přístup: když podobný závod není, udělám ho sám. A výsledek? Akce, která nastavila vysoký standard pro celý středoevropský prostor.

Alena Bolfová: Vicemistryně Evropy ve věku 60 let
Nejsilnější český moment přišel z kategorie 46+, kde se Alena Bolfová, ve věku šedesáti let, stala vicemistryní Evropy. Ve fyzicky náročné desetistageové eliminaci bodově porazila řadu mladších závodníků napříč kategoriemi. A v semifinále se pak prala s tratí, kterou ve vysokém tempu zvládala jen elita, několik nejlepších dvacátníků a juniorů. Pro většinu ostatních kategorií bylo úspěchem dostat se vůbec na její konec.
"Neskutečný závod se super překážkami. Nádherná atmosféra, která dokáže vyhecovat," dodává Alena.
Lukáš Novák a elita: sekundy a chyby rozhodují
V elitní kategorii mužů se představil Lukáš Novák, který skončil na 9. místě s celkovým ziskem 407 bodů – do finále mu chybělo jen 8 bodů. Formát závodu byl nekompromisní: deset stanovišť, každé na 60 sekund maximálního výkonu, mezi nimi 30vteřinové pauzy. Počítal se počet opakování, rychlost i přesnost.
"Stačila jedna chyba a bylo po všem," komentoval Lukáš.
Přesto šlo o velmi solidní výsledek v silné konkurenci těch nejlepších. V elitní kategorii startoval také Petr Sochor, kterému se však rovněž do dalších kol postoupit nepodařilo.
Junioři Holanová a Erban těsně pod vrcholem
V juniorské kategorii (15–18 let) reprezentovali Českou republiku 4 závodníci Anežka Holanová, Tomáš Erban, Anna Dubenecká a Vláďa Bolf. Anežka postoupila do semifinále z děleného 4. místa, ale v dalším kole už nestačila a skončila na 5. místě.
"Fyzičku má parádní, ale chybí jí trénink na podobných překážkách, které u nás zkrátka nejsou," zaznělo z českého týmu.
Finále by navíc znamenalo ještě větší a náročnější překážky – a možná až příliš velké riziko zranění.
Tomáš Erban měl eliminaci rozjetou skvěle a dlouho držel krok s nejlepšími. O postup do finálové čtyřky přišel až na posledním stanovišti, kdy už došly síly. Celkově skončil na 6. místě. Tomáš prokázal, že patří mezi špičku tohoto sportu. Závod popsal jako extrémní – oproti běžným tratím (30 vteřin až 5 minut) šlo o 15 minut intenzivního výkonu.
"Zkušenost k nezaplacení," hodnotil Tomáš.
Anna Dubenecká a Vláďa Bolf skončili oba na 13. místě v sobotní eliminaci.
Děti: výkony, které dávají smysl
V závodě dětí, které - ke zděšení trenérů - absolvovaly stejnou trať jako dospělí zazářil Matěj Vaněk z OCR Kids Poděbrady, který obsadil 7. místo v kategorii jedenáctiletých. Výborný výsledek, který ukazuje na obrovský potenciál.
Královédvoračka Šárka Škarytková si připsala cennou zkušenost, byť na přední příčky nedosáhla. Kristýnka Bartošová závod bohužel nedokončila – po nešťastném pádu na nevinné nízké překážce si zlomila nohu a čeká ji delší léčba.
Závod jako inspirace – i výzva
Płock ukázal, že kvalitní závod se dá uspořádat i bez "razítka". A že ninja sport může být přehledný, atraktivní a férový zároveň. Češi si odvážejí cenné zkušenosti i motivaci. Pokud má tento sport růst, potřebuje nejen tréninkové podmínky a závody na evropské úrovni – ale hlavně závodníky.
A právě v tom může být Płock inspirací.
Záznam druhého dne závodů:
Anežka Holanová startuje v čase 35:40, Alena Bolfová v čase 2:10:20
Doporučujeme ke shlédnutí ještě elitu na závěrešné finálové stage. Na stage, kterou v ČR natrénovat nemůžeme. Ti nejlepší létají v čase 3:59:10, ale doporučujeme proklikat se celým startovním polem :-)
Zde je odkaz na youtube.
Záznam prvního dne závodů - eliminace:
Zde je odkaz na youtube.